Program – 9. BISOP
9. beogradski internacionalni simpozijum o bolu
Beograd 16-17.05.2014.
Ustanova kulture ‘’Vuk Karadžić’’
Bulevar kralja Aleksandra 77a, Beograd
Program of 9th BISOP
9th Belgrade International Symposium on Pain
Belgrade 16-17.05.2014.
Theatre ‘’Vuk Karadžić’’
Bulevar kralja Aleksandra 77a street, Belgrade
Simpozijum je akreditovan odlukom Zdravstvenog saveta Srbije
broj 153-02-535/2014-01 od 03.03.2014. godine pod evidencionim brojem
A–1-236/14 i polazniku za pasivno učešće na simpozijumu donosi 7 bodova
PREDAVAČI PO POZIVU
INVITED LECTURERS
1. Rajesh Munglani, Consultant in Pain Medicine, West Suffolk Hospital, Cambridge
University Hospital Trust, UK
2. Carsten Bantel, Senior Clinical Lecturer, Imperial College London, Honorary
Consultant in Pain Medicine & Anaesthetics, Chelsea & Westminster Hospital NHS
Foundation Trust, UK
3. Žika Petrović, Consultant in Anaesthesia and Pain Medicine, Medway NHS
Foundation Trust, Kent, UK
4. Mirjana Petrović, General Practitioner, Canterbury, Kent, UK
5. Jelena Mirković, Klinik für Anästesie und operative Intensivmedizin, Elbe Klinikum
Stade, Germany
6. Sandra Šipetić Grujičić, Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu, Srbija
7. Dušica Stamenković, Vojnomedicinska akademija, Beograd, Srbija
8. Jasna Zidverc Trajković, Klinika za neurologiju, Klinički centar Srbije, Beograd, Srbija
9. Ivan Palibrk, Centar za anesteziologiju i reanimatologiju, Klinički centar Srbije,
Beograd, Srbija
10.Mirko Grajić, Klinika za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, Klinički centar Srbije,
Beograd, Srbija
11.Vladimir Janjić, Klinika za psihijatriju, Klinički centar Kragujevac, Srbija
12.Dejan Nešić, Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu, Srbija
13.Bratislav Branković, Institut ’’Niška Banja’’, Srbija
14.Dragan Marinković, Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine,
Novi Sad, Srbija
15.Valentina Dašić, Dom zdravlja Zemun, Beograd, Srbija
16.Mirko Grajić, Klinika za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, Klinički centar Srbije,
Beograd, Srbija
17.Ana Mimić, Centar za anesteziologiju i reanimatologiju, Klinički centar Srbije,
Beograd, Srbija
18.Dušica Simić & Irina Milojević, Univerzitetska dečja klinika, Beograd, Srbija
19.Mlađan Golubović, Centar za anesteziologiju i reanimatologiju, Klinički centar Niš
20.Izabella Fabri, Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, Novi Sad, Srbija
NAUČNI ODBOR
SCIENTIFIC COMMITTEE
ORGANIZACIONI ODBOR
ORGANIZING COMMITTEE
Predsednik / President
Nevena Kalezić, SRB
Predsednik / President
Nebojša Lađević
Članovi / Members
Sandra Šipetić Grujičić, SRB
Dragan Pavlović, SRB
Radmilo Janković, SRB
Nebojša Lađević, SRB
Ivan Palibrk, SRB
Mirko Grajić, SRB
Carsten Bantel, UK
Rajesh Munglani, UK
Mirjana Petrović, UK
Žika Petrović, UK
Olivera Potparić, UK
Počasni predsednik / honorary president
Dragan Pavlović
Sekretar / Secretary
Sanja Topalović
Tehnički Sekretar / Technical Secretary
Jelena Mirković
Članovi / Members
Ivan Palibrk
Ana Mimić
Ljubiša Volaš
Branka Terzić
Ivana Likić Lađević
Nataša Denčić
Jelena Jovičić
PETAK 16.05.2014.
FRIDAY 16.05.2014.
11:00h REGISTRACIJA UČESNIKA
11:00h REGISTRATION
13:00h Otvaranje
13:00h OPENING CEREMONY – Welcome speech
Dr Nebojša Lađević
Predsednik Organizacionog odbora 9. BISOP-a,
Predsednika Aktiva za terapiju bola SLD
President of Organizing committee of 9th BISOP,
President of Pain Therapy Association, Serbian Medical Society
Dr Dragan Pavlović
Počasni Predsednik 9. BISOP-a
Honorary President of 9th BISOP
Dr Predrag Romić
Predsednik Udruženja anesteziologa i intenzivista Srbije
President of Association of anesthesiologists and intensivists of Serbia
Dr Nevena Kalezić
Predsednica Naučnog odbora 8. BISOP-a,
Predsednica Sekcije za anesteziologiju, intenzivno lečenje i terapiju bola SLD
President of 8th BISOP Scientific committee, President of Section for
Anesthesiology, Critical Care and Pain Therapy, Serbian Medical Society
PETAK 16.05.2014.
FRIDAY 16.05.2014.
Registracija
11:00 Registration
13:00 Otvaranje 9. BISOP-a – pozdravni govor
(15 min) Opening ceremony of 9th BISOP – welcome speech
13:15 Neurobiologija hronicnog spinalnog bola - najnovija saznanja
(25 min) Update on neurobiology of chronic spinal pain
13:40 Bol i geni
(20 min) Pain and genes
14:00
(20 min)
14:20
(20 min)
14:40
(20 min)
15:00
(30 min)
15:30
(20 min)
15:50
(20 min)
16:10
(20 min)
16:30
(20 min)
16:50
(20 min)
17:10
(20 min)
Rajesh Munglani
UK
Dušica Stamenković
Srbija
Sandra
Epidemiologija orofacijalnog bola
Šipetić Grujičić
Epidemiology of orofacial pain
Srbija
Trigeminalna neuralgija - klinička prezentacija i farmakološko
Jasna
lečenje
Zidverc Trajković
Trigeminal Neuralgia - diagnosis and treatment
Srbija
Mini simpozijum – Pfizer
Teorijske osnove mehanizma dejstva pregabalina kod
Slobodan
razlicitih tipova neuropatskog bola
Apostolski
Theoretical basis of the mechanism of action of pregabalin
Srbija
in different types of neuropathic pain
Pauza
Coffee break
Topikalna primena lekova u terapiji orofacijalnog bola
Ivan Palibrk
Use of topical drugs for orofacial pain
Srbija
Interventna terapija orofacijalnog bola - efikasna ili ne?
Žika Petrović
Evidence based interventional pain management technique
UK
for orofacial pain
Koncept mešovitog bola: Mehanizam nastanka i terapijski pristup
Mirko Grajić
The mixed pain concept: origins, mechanisms and
Srbija
therapeutic strategies
Hronični bol i komorbiditeti – anksioznost i poremećaj sna
Vladimir Janjić
Psychological components of chronic pain - anxiety and
Srbija
sleep disturbance
Mini simpozijum – Eupharm
Tapentadol 2 u 1 - Dva mehanizma u jednom molekulu: ključ
Eržebet
efikasne terapije bola
Patarica Huber
Tapentadol 2 in 1 - two drug mechanisms of action in one
Srbija
molecule: key to efficient pain therapy
Diskusija
Discussion
SUBOTA 17.05.2014.
SATURDAY 17.05.2014.
09:30 Registracija - Ulazak u Amfiteatar
(60 min) Registration - Gathering in the lecture hall
Otvaranje drugog radnog dana simpozujuma
10:30 Opening – second day
Neurofiziologija akutnog i hroničnog bola
10:40 Neurophisiology of acute and chronic pain
Doziranje opioida u bolnicama - da li predoziramo?
11:00 Opioid Use in Hospitals: How much is too much?
Terapijska dilema o ulozi botulin toksina u terapiji bola
11:20 Botulinum toxin in Pain Medicine - has it a role?
Dejan Nešić
Srbija
Carsten Bantel
UK
Rajesh Munglani
UK
Terapija hroničnog bola infiltracijom trigger tačaka
Bratislav Branković
Srbija
Transfer znanja - moj put, na tom putu nisam sam
Dragan Marinković
Srbija
11:40 Trigger Point Injection for Chronic Pain Management
12:00 Knowledge transfer - journey I travel, that I am not on my own
12:20
Uloga lekara opšte praksa u terapiji bola – iskustva iz Velike
Britanije
General Practitioner and chronic pain management practice in the United Kingdom
Mirjana Petrović
UK
12:40
Uloga lekara opšte praksa u terapiji bola - iskustva iz
Beograda i Srbije
General Practitioner and chronic pain management practice in Belgrade and Serbia
Valentina Dašić
Srbija
13:00
(60 min)
KOKTEL PAUZA – RUČAK
LUNCH BREAK
14:00
Mini simpozijum TAKEDA
Uloga Lornoxicama u terapiji različitih bolnih stanja
The role of Lornoxicam in the treatment of various pain
conditions
Nebojša Lađević
Srbija
14:20
Mini simpozijum MSD
Uticaj bola na kvalitet zivota, bolesnika sa reumatskim
bolestima
How does pain influence the quality of life in patients with
rheumatic diseases
Predrag Ostojić
Srbija
SUBOTA 17.05.2014.
SATURDAY 17.05.2014.
14:40
Mini simpozijum ABBOTT
Geneza bolnog sindroma u ledjima i vratu – mesto NSAIL-a u
farmakotretmanu
Origin of neck and back pain syndrome - the therapeutic
role of NSAIDs
Mirko Grajić
Srbija
15:00
Može li se predvideti intenzitet postopearativnog bola nakon
elektivne hirurgije?
Can we predict the severity of postoperative pain after
elective surgery?
Ana Mimić
Srbija
15:20
Novi vodiči za proceduralnu analgosedaciju kod dece
New guidelines for analgesia and sedation for ambulatory
surgery in children
Dušica Simić
Irina Milojević
Srbija
Organizacija perioperativne terapije bola – naša iskustva
Jelena Mirković
Germany
15:40 Perioperative pain management - our experience
16:00
Zašto je bitno ići na usavršavanja - moje iskustvo sa
studijskog boravka u bolnici u Čikagu
The importance of self-development - my experience from
the Chicago Hospital
Mlađan Golubović
Srbija
16:15
Doktor sam iz Srbije – trag koji je ostao iza mene, saznanja
koja su izmenila moje poglede i rad
Doctor from Serbia in UK – trace I left behind, experiences
that have changed my views and practice
Izabella Fabri
Srbija
16:30
Diskusija
Discussion
Zatvaranje Simpozijuma
Closing of the symposium
Podela sertifikata u sali za predavanja
Certificates distribution in the lecture hall
Nebojša Lađević
Srbija
Olivera Potparić,
UK
Organizatori Simpozijuma:
Symposium organizers:
Britansko-srpsko medicinsko udruženje, London
British-Serbian Medical Association, London
Sekcija za anesteziologiju, intenzivnu terapiju i terapiju
bola, Srpsko lekarsko društvo, Beograd
Section for Anesthesiology, Critical Care and Pain Therapy,
Serbian Medical Society, Belgrade
Udruženje anesteziologa i intenzivista Srbije (UAIS)
Association of Anesthesiologists and Intensivists of Serbia (SAAI)
Aktiv za tretman bola u rehabilitaciji, Srpsko lekarsko društvo, Beograd
Council for Pain Treatment in Rehabilitation, Serbian
Medical Society, Belgrade
Udruženje za kontinuiranu medicinsku edukaciju EURO
KME, Beograd
Society for Continuing Medical Education EURO CME, Belgrade
Organizacioni odbor – kontakt / Organizing Committee – contact:
Udruženje za kontinuiranu medicinsku edukaciju EURO KME, Beograd
Society for Continuing Medical Education EURO CME, Belgrade
Sekretar Udruženja / Secretary of Society
Sanja Topalović
FAX +381 11 3097776
E-mail: [email protected] Web Site: www.pain-belgrade.info
ULAZ NA SIMPOZIJUM JE BESPLATAN ALI UZ ULAZNICE SA
NUMERISANIM MESTIMA.
ULAZNICE SE MOGU DOBITI OD SLEDEĆIH SPONZORA
SIMPOZIJUMA: HEMOFARM, MSD, TAKEDA, EUPHARM, ABBVIE,
PFIZER, ABBOTT, PHARMA SWISS, ACTAVIS, GOODWILL, INPHARM.
REGISTRACIJA POLAZNIKA NA LICU MESTA JE OBAVEZNA OBA
DANA SIMPOZIJUMA KAO I REDOVNO PRISUSTVO PREDAVANJIMA
KAKO BI OSTVARILI PRAVO NA SERTIFIKAT O UČEŠĆU NA OVOM
MEĐUNARODNOM SIMPOZIJUMU.
Download

Program – 9. BISOP Program of 9th BISOP