KALECİ PSİKOLOJİSİ!
FARK YARATAN ÖĞRENİM ÇÖZÜMLERİ
SATIŞ
FERGUSON MODELİ İLE TAKIM YÖNETİMİ
BÜYÜK MÜŞTERİLERE SATIŞ
MOTİVASYON
MİNİK ADIMLARLA BÜYÜK YOLCULUK
FARKININ FARKINDA OLMAK!
DİNLEMEK
ANLAMAK
KONUŞMAK
İLETİŞİM /
ETKİLEŞİM
Satamadın veya bu aya hede/in tutmayacak. Umudunu kaybetme. Zaman tükenmediği müddetçe skor yapma şansın var...fakat bu zihin yapısı ile değil!
Dünyanın en büyük klüplerinden Manchester United'ın 26'ı yıl yöneten teknik adamın, HBS tarafından iş dünyasına uyarlanmış taktikleri.
Satışın elbette büyüğü küçüğü olmaz ancak, müşterinin var ve olmak zorunda. Büyük müşterilere satış, teknikten ve yetenekten fazlasını gerektirir. Hepimizin büyük hede/leri olmalı. Fakat kendiliğimizden öğrendiğimiz mantığı dışlayarak onlara ulaşamayız. Koşturmadan önce, yürümeyi öğrenmeliyiz. Bize küçük ve/veya önemsiz gibi gözükeni hayata dair başkaları ile hayati farklar yaratmamaızı sağlayacak potansiyelimize nasıl ulaşırız?
Duyuyoruz dinlediğimizi zannediyoruz, biliyoruz, anladığımızı zannediyoruz, hep söylüyoruz, konuştuğumuz zannediyoruz. Oysa... Herşey olması gerektiği gibi. Sadece beklentilerimizi iletişim ihtiyacımıza cevap vermediğinde yapacaklarımızı gözden geçirmeye ihtiyaç var ve...
Güleryüzlü olmanın iyi bir şey olduğunu biliriz fakat bunu nasıl geliştirebileceğimizi değil. MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNDE Duygular dünyasının, satınalma kararlar üzerindeki etkisini biliriz. Ama müşteri karşımızda KİŞİSEL HİZMET MOTİVASYONU iken hiç kendimizin de müşteri olduğu aklına gelmez. O Rol bloke edilir...Çünkü tek seferinde tek rol. Hadi hizmet vermek ile ilgili kuralları koçluk yaklaşımı ile değiştirelim.
MÜZAKERE MEYDANI
TAKIM OLMAK
VE TAKIMI
YÖNETMEK
SUNUM
TEKNİKLERİ
DURUM /
DEĞİŞİM
YÖNETİMİ
Hayatınızın her alanı için kullanabileceğiniz KAZAN/KAZAN yaratmak için bilmeniz ve kesinlikle uygulayacağınız taktikler.
BİRLİKTE BAŞARIYORUZ
Takım olmak ile beraber çalışmak birbirinden farklı iki kavramdır. Birlikte başarmanın sırrı yok. Sorumulukları ve bir de yol haritası var. Beraber bu yol haritasını çıkartacağız.
BAŞARININ ANAHTARI
Kazan Kazan davranış modeli, Kararlılık, Etkili İletişim, Planlama, Proaktif olma, Motivasyon, Ekip Liderliği, Geri Bildirim. Kısaca; İş ve İnsan Yönetim Sanatı.
SUNUM OYUNLARI
Zaten sunu yapıyorsunuz ve sunumlarınıza renk katmak ve hareketlendirmek ister misiniz?
BEN'LİĞİN SUNUMU
Bir çok şey sunabiliriz. Fakat kendimizi yansıtacağımız etkili takdim ve temsil çok başka şey. İş ile ilgili değil tamamen sizin ile ilgili...
MOD!
Eğlenerek öğrenmek ve sürdürülebilir gelişim için keşfedilmiş en iyi yol. Tam ve son derece etkili, yeni 'değişim yöntemi' methodu. Var olan durumdan kendi tanımlayacağımız duruma...
Download

eğitimler