GPON, pasivníoptické sítě
novinky pro rok 2013
www.huawei.com
Tomáš Zloch
[email protected]
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD.
GPON základy
• Pasivní optická síť
 Aktivní prvek pouze v centru sítě
 Žádné přístupové/agregační switche
• Šířka pásma
 2,5Gbps směrem k uživateli
 1,25Gbps směrem od uživatele
 Datová efektivita cca 93%
• Dosah až 20km
• Maximálnísplit 1:128 (v budoucnu 1:256)
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD.
Page 2
MA560xT představeníproduktů
MA5600T
 VysokokapacitníOLT
 Výška 10U
 Popdpora GE/10GE uplink
 21 /19“ rack, 300mm hloubka
 2 *SCU sloty, 16/14*Servisních slotů, 2*GIU slot
MA5603T
Venkovníkabinet
 OLT střední kapacity
 Výška 6U
 Podpora GPON/GE/10GE uplink
 19“ rack, 300mm hloubka
 2*SCU sloty, 6*Servisní slot, 2*GIU slot
D500+MA5600T
H×W×D (mm):
1550×1550×550 mm
S300+MA5603T
H×W×D (mm):
1250×850×450 mm
•Kompatibilita servisních karet MA5600T/MA5603T
• Neblokujícíarchitektura (10G na slot/20G na slot)
•Rozšiřitelnost uplink modulů (max 4x10G)
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD.
1. Novinka pro rok 2013
Mini OLT
MA5608T
 2 výška U, 300mm hloubka
 ZálohovanéAC /DC napájení
 2 řídící karty - 4x1G nebo 4x10G uplink
 2 linkové karty
 KOMPATIBILITA KARET s MA5600T/5603T
 Pracovníteplota 40ºC to +65ºC,
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD.
Page 4
MA5603T OLT střední kapacity
• Popis produktu
– Maximálně 6144 GPON uživatelů
– Maximálně 288 1G P2P uživatelů
– Až 4x10G uplink
– Kapacita 10G na slot
• Klíčové vlastnosti





32 L3 interfaces, 32x VRF
OSPF, RIP, BGP (5K routes)
ECMP, routing policies
DHCP relay/proxy
IPv6


static route, MP-BGP
DHCPv6, ACLv6, IPv6 prefix delegation
MA5603T
Spotřeba
512 uživatelů :max 170W
6144 uživatelů: max
850W
 Multicast

IGMP, IGMP snooping, PIM SSM
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD.
Page 5
2. Novinka pro rok 2013 (Q4 2012)
1.2G
1.2G
 Počet
ARP záznamů
16,000 (IPv4); 8,000 (IPv6)
 Velikost směrovací tabulky
12,000 (IPv4); 6,000 (IPv6)
1.2G
1.2G
Octa-core
CPU
1.2G
1.2G
1.2G
1.2G
4*10G
4x 1/10G port
na kartě
20G/40G per
SLOT
2*10G
2*10G
GIU
GIU
SCUH
LSW
SCUH
LSW
20G
LAG
20G
LAG
GPFD
XGBD
…
16*GPON
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD.
40G
4*10G
4*XGPON
Page 6
Podpora
loadsharing
modu
Act as one virtual
LAN switch
logically.
The service board
supports 40G
upstream transmission
by combining two 20G
LAGs.
GPON karta s 8 porty a SFP třídy C+ (1:128)
8 PON per slot
SFP C+ class:
Vysílacívýkon: 3-7 dBm
Citlivost: -30 dBm
Maximálně 16 000 uživatelů
128 uživatelů na jeden GPON port
8 GPON portů na jedné kartě
6/16 slotů v jednom OLT
Maximálníkapacita OLT: 128*8*16 =16384
GPON MAC každý port má vyhrazený HUAWEI
ASIC, plná kompatibilita s G.984.x,
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD.
Item
New card
(H805 GPBD)
H802 GPBD
Shaping
Quantity
4K queue
/
Počet skupin 512, based on
ONU ID
/
Počet front
8
/
Metoda
odbavování
SP+WRR
/
Kapacita na
frontu
16 packet
buffer
/
Celkem
128MB/64K
buffers
CAR only ,
8MB
Page 7
3. Novinka pro rok 2013 (Q4 2012)
16-port GPON karta: H801GPFD
Podpora B+ i C+ SFP
Podpora až 1:128 splitu
Stejné funkcionality jako 8port karta
Podpora ONT/queue based CAR a
Funguje jak se SCUN tak SCUH kartou
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD.
Page 8
4. Novinka pro rok 2013 (Q4 2012)
10G GPON Board: H801XGBC
Feature
ITU-T G.987/G.988
Optical module type
Supported control board
Bandwidth
Optical power budget
Maximum split ratio
FEC
Number of T-CONTs for each PON port
Number of GEM ports over each PON
port
ONU-based or queue-based traffic
shaping
Rogue ONT detection
Clock synchronization
Operating ambient temperature
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD.
Specifications
Compliance
XFP
SCUN/SCUH
Downstream bandwidth: 10G;
Upstream bandwidth: 2.5G
29 dB (N1)
128
bi-direction
2K
4096
Supported
Supported
Supported
-40°C to 55°C
Page 9
Migrace z GPON na 10GPON
Rychlá a jednoduchá migrace z GPON na NG-PON
ONT
ONT
GPON
OLT
1490nm
OLT
ONT
ONT
WDM1r
10
G
P
O
N
OLT
ONT
OLT
ONT
ONT
ONT
10 GPON ONT
StávajícíONT
Stejná ODN síť
WBF
G
P
O
N
10G GPON
Future
GPON ONT
Stejné OLT
ONT
10G GPON
card
ONT
Now
GPON
StávajícíEMS
GPON
ONT
GPON ONT
OLT
GPON
ONT
ONT
ONT
WDM 1r
Chassis je 10GPON ready
Použití WDM slučovače
WBF
10G GPON
Stejná
10G GPON
ONT
ONT
ONT
ONT
síť, žádné
10 GPON ONT
GPON ONT blokují
změný
10GPON a naopak
StávajícíEMS s
NBI
1
Huawei 10G GPON sytém je kompatibilnís ITU-T G.987 a 988
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD.
Page 10
Ochrana na třech vrstvách pro maximální dostupnost
LAG(LACP):200ms protection
Síťová
vrstva
MSTP Ring: 1s; RRPP Ring: 50ms
VRRP Dual homing 100ms
MSTP
VRRP
LAG
RRPP
VRRP
X
X
OLT
Normal Type B: 50ms
OLT
OLT
Type B+ DUAL OLT
OLT
Přístupová
vrstva
OLT
OLT
Type C E2E záloha
OLT
50m
s
OLT
Active path
Backup path
50m
s
Splitter
Plně redundantní OLT
Fyzická
vrstva
Dvě napájeci
karty
Dvě řidící karty SCUN/H
Dvě uplink karty
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD.
OLT
Ochrana TypeB — 50ms na přepnutí
TypeB scenář
 Obdoba
kruhu v aktivních sítích
 Většina
poruch mezi OLT splitrem 2-20km – cca 10-100x větší
vzdálenost, „nepřátelské prostředí“
 Záloha
do jedné či různých karet v rámci OLT
 Automatické/Statické
 Ochrana
přepnutí
před poškozením kabelu či servisní karty
Aktivnícesta
Záložní cesta
OLT

ONU
50ms
2 to 20 km
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD.
Splitter
less 200m
Page 12
Bi-directional FEC — Improving the Line
Transmission Quality
When is FEC needed?
What Is FEC?
When the optical power budget is
OLT
inadequate or the bit error ratio is
high due to the long distance of ONT
FEC corrects bit errors in the
and poor line quality, the FEC is
transmission by adding
needed.
After the FEC is enabled, the noise
tolerance of the line is enhanced, but
FEC: Forward error correction.
verification bits during coding.
FEC in the
upstream
direction
the bandwidth utilization decreases
When is FEC not needed?
by at least 7%.
MA5600T supports the FEC function
in both the upstream direction and
downstream direction.
Enabling or disabling the FEC is
when the distance of
FEC in the
downstream ONT
direction
configured on the ONT.
ONT
ONT is short, and the line
quality is good, the FEC
function is disabled for
ensuring the bandwidth
utilization.
The FEC function is supported by GPBD board, and the match ONT is
HG824x series. The optical power budget can increase by 2-3 dB.
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD.
Page 13
Enhanced OPM Precision
OPM Precision Improved From ± 3dB to ± 1dB
±3dB
Optical power attenuation (budget)
occupies 85% of the ODN problem
Optical Module For ±1dB OPM
BOM Code: 34060637
ODN Maintenance Efficiency Improvement
Compare With PON Standard
Compare With Adjacent Port
Compare Up/Down direction
Compare With Theoretical
Compare With History Data
 Establish the
original
reference data
 Identifying
problems in
advance and
warning
 Fault dispatch
and locating
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD.
1. ±3dB means that
actually almost 6dB
attenuation can be
detected. But
generally, ODN
power budget is
3dB, if there is a
3~6dB attenuation,
the ONT gets offline, not to mention
OPM
2. We can only do
some qualitative
analysis base on
±3dB OPM
±1dB
1. With ±1dB OPM,
we can detect more
than 95% of the
ODN power
attenuation
problems
2. Replace optical
power meter in
most scenarios
with integrated
OPM, help the
customer doing
quantitative
analysis of ODN
Page 14
Nabídka ONT pro rok 2012
HG8010
Data SFU
Voice SFU
1×GE
L2 zařízení
HG8240
HG8242
2×POTS
4×GE
2×POTS
4×GE
1×RF
HG8110
1×POTS
1×GE
HG8247
HG8245
HGU
2×POTS
4×GE
1×USB
WIFI(11b/g/n)
1×RF
2×POTS
4×GE
1×USB
WIFI(11b/g/n)
HG8447
4 SSID
L3 zařízení – NAT + IGMP
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD.
4×POTS
4×GE
1×USB
WIFI(11b/g/n)
1×RF
Page 15
L3 ONT s HW podporou IPv6
HGU
HG8245T
2×POTS
4×GE
1×USB
WiFi(11b/g/n)
HG8247T
2×POTS
4×GE
1×USB
WiFi(11b/g/n)
1×RF
Feature Introduction
 1 SC/APC, 2 VoIP Port, 4 GE port, WiFi 11n, 1USB (1 CATV)
 Dimension: 268×213×34 mm
 Same Accessories for wall-mounted and desktop
 RF Overlay with wavelength 1550
 Linear L2 forwarding performance
 900M L3 Forwarding based on LAN port
 DHCP server for v4/IPv4 NAT
 IPv6 dual-stack, DHCP v6
 Optical-Power-Meter function for uplink
 Remote trouble-shooting(PPPOE/VoIP simulation)
 Power-saving-mode for VoIP service when battery on.
 OMCI/TR069 management
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD.
Page 16
ONT Novinky v roce 2013
Menší rozměry, menší spotřeba a vyšší výkon
Data
SFU
Voic
e
SFU
HGU
HG8010H
1×GE
2012-12 GA
HG8240H
2×POTS
4×GE
2013-Q2 CA
2013-Q3 GA
HG8110H
1×POTS
1×GE
2012-12 GA
HG8240S
2×POTS
4×GE
Outdoor ONT
2012-08 GA
HG8245H
2×POTS
4×GE
1×USB
WiFi(11b/g/n)
2013-Q3 GA
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD.
Page 17
ONT novinky v roce 2013
10G PON ONT
HGU
RG8000
10G GPON
2×POTS
4×GE
1×USB
WiFi(11b/g/n)
HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD.
RG8001
10G GPON
2×POTS
4×GE
1×USB
WiFi(11b/g/n)
1×RF
Page 18
Děkuji za pozornost
www.huawei.cz
Download

prezentace